Как мога да си върна данъците от чужбина

Как мога да си върна данъците от чужбина

Как мога да си върна данъците от чужбина

Много често различни хора ми задават следния въпрос: как мога да си върна данъците от чужбина. На контравъпроса: Кои данъци обикновено отговарят “Ами, работих в Испания, Германия, Франция и сега искам да си върна данъците”.  При по-нататъшен разговор разбирам, че човекът не прави разлика между данъци и осигуровки, както и между различните видове данъци. Тъй като определено в българското образование съществува една дупка по отношение на знанията за основни икономически процеси от живия живот, ще се опитам, без никакви претенции за изчерпателност да обясня каква е разликата между данъци и осигуровки, какви са видовете данъци и осигуровки и защо твърде рядко можем да си върнем данъците и осигуровките.

Осигуровки

“Осигуровки”- самата дума показва, че става дума за осигуряване срещу някакъв риск. Дали това е рискът да се разболееш  или рискът да останеш без работа по друга причина, или рискът да станеш жертва на трудова злополука. Във всички тези случаи ти плащаш една сума във времето, в което нямаш проблеми, за да може в случай на проблем, обикновено държавата, да ти плати някаква сума, за да те подпомогне.

Какви видове са осигуровките?

В България това са Държавното обществено осигуряване  (ДОО), допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО), здравното осигуряване (ЗО), осигуряването за трудова злополука и срещу безработица.

ДОО включва осигуровка за пенсия, както и за болнични и майчинство, само ако се плаща процент за този риск. Тези осигуровки отиват в бюджета на държавното обществено осигуряване и от тях се плащат нашите пенсии, болнични и обезщетения за майчинство.

ДЗПО е втората осигуровка за пенсия, която отива директно по наша лична партида в някое пенсионно-осигурително дружество.

ЗО е осигуровка, която ни осигурява здравни грижи по Здравна каса. Тук ще направя едно отклонение. Много хора, които не се осигуряват за положен труд и се осигуряват само здравно, като неосигурени на друго основание, смятат, че са самоосигуряващи се лица. Това не е така. Самоосигуряващо се лице е такова, което работи за своя сметка и получава възнаграждение за това и това трябва да се има предвид от лицата, които извършват услуги по граждански договори, за което възложителят учтиво ги моли да си попълнят една декларация дали са осигурени. В този случай те трябва да отговорят, че не са осигурени. По въпроси за осигуряването в България, можем да ви бъдем полезни чрез нашите форми за контакт.

Данъци

Какво са данъците? Те са едни суми, които отиват в бюджета и от тях се плаща за пътища, безплатно образование и други такива неща. Тези пари няма по никакъв начин да се върнат директно към нас. Те се харчат от държавата за общото благо. Данъците биват данък върху доходите, данък върху печалбата, данък върху добавената стойност и други. .Докато осигуровките невинаги са пряко свързани с дохода и понякога, както при самоосигуряващите се лица, може да внасяме осигуровки на минимален осигурителен доход, въпреки че може да сме получили по-малко от този доход, то при данъците има пряка зависимост- повече печелим, повече данък ще внесем. По въпроси относно данъчното облагане в България, можем да ви бъдем полезни чрез нашите форми за контакт.

Сега идва въпросът кои данъци най-често се плащат в чужбина. Това са ДДС и данък върху доходите.

Данък върху доходите в чужбина

Обикновено питащите как да си върнат данъците питат за данък върху доходите. Общият принцип е, че когато човек работи на трудов договор някъде, данъкът върху доходите се плаща там, където е регистриран работодателят и където се полага трудът. Затова и на работещите в чужбина съответният работодател удържа данък.

Въпросът е може ли да се върне този данък, когато съответното лице се върне в България. И според мен в общия случай, когато данъкът е изчислен правилно, когато лицето не е пропуснало да ползва данъчните си облекчения според законодателството на държавата, в която е, това не може да се случи. Вече в случай, че лицето не е подало годишна данъчна декларация в съответната държава и по тази причина е пропуснало да си приспадне някакви облекчения или пък в държавата има необлагаем минимум и по причина, че е работило само няколко месеца, доходите му попадат в този минимум, както се случва при сезонните работници, тогава е възможно това лице да възстанови част от платените си данъци в чужбина като това става в държавата, изплатила доходите.

ДДС от чужбина

Другият данък, който би могъл да се възстанови при определени условия е ДДС за закупени стоки в съответната чужда държава, които впоследствие са превозени, в честия случай, в България. Този данък също се възстановява по правилата на съответната чужда държава, съответно има специалисти, които съдействат за това.

Избягване на двойното данъчно облагане за данъци в чужбина

Тук може би е мястото да спомена и за Спогодбите за избягване на двойното данъчно облагане за данъци от чужбина, които, видно от наименованието, помагат да не се облага един и същи доход два пъти. Няма да навлизам в подробности как става това, тъй като това е една много дълга тема, но със сигурност СИДДО също не помагат за връщане на данък в чужбина, а само за това той да не се плаща два пъти.

Що се отнася до осигуровките, когато те са били дължими, ако става дума за страна от ЕС или за такава, с която България има спогодба за социална сигурност, то лицето може да ползва права по тези платени осигуровки според нормативната уредба на ЕС или според тези спогодби. Ако имате нужда от консултация по тези въпроси, обърнете се към предприятията, които са специалисти по осигуряване, тъй като тази материя е специфична и изисква по-сериозни от общи познания.

Надявам се този опит да обясним на практика нещата да е бил полезен за някого. Отново казвам, че в него нахвърлям само общи принципи без никакви претенции за изчерпателност. За обсъждане на конкретни проблеми сме на разположение.

Контакти

 

 

 

wpChatIcon
wpChatIcon